huidige lengte (115 m), aanvankelijk met 3 beuken, een onderneming van verrassende stoutmoedigheid en durf. Naast de groote zorg voor het belijden en het uitoefenen van den Godsdienst die o.a. tot uiting kwam door het bouwen van een kerk in Kathedraal-afmeting, werd aan het behartigen der belangen der noodlijdenden en zieken veel aandacht geschonken door het oprichten van gast- en leprozenhuizen, stichtingen ontstaan uit den grooten milddadigheidszin van vermogende han delslui en voorname burgers. In de talrijke kloosters werden de wetenschappen en kunsten beoefend. De brooduitdeel ingen aan de armen vonden gedurende eeuwen plaats aan het H. Geesthuis in de Hint hamerstraat gelegen, sedert het begin der 19e eeuw oude mannen- en vrouwenhuis. Een in eikenhout ge sneden, zeer fraaie frontaalversiering van deze brood- uitdeelingen wordt in het Provinciaal Museum bewaard. Het hospitaal stond onder de bescherming van den Bisschop van Luik, onder welk diocees 's-Hertogen- bosch tot het midden der 16e eeuw ressorteerde. Jan de Derde, Hertog van Brabant, bracht wijziging in het bestuur, door het charter van het „Privilegium Trinitatis", waarbij het Burgerlijk correctioneel en crimineel recht, het Recht van Koophandel, de manier van procedeeren, de vormen der administratie en van den Krijgsdienst veranderingen ondergingen. Met den Hertog zegelden 7 edelen het stuk. Uit een namens den Hertog geschreven briefje blijkt, dat zoo de stad er prijs op stelde, nog meer edelen den privi legiebrief zouden zegelen. De Illustre Lieve Vrouwe Broederschap dateert van 1318. Gerardus van Uden wordt als haar oprichter 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 10