St Janskerk valt het meest op door de met „luchtboog- mannekes" versierde luchtbogen (ook te Kampen en Arnhem), waarop muzikanten, lieremannen, beeldhou wers, de duivel met een fluit, een beer met biekorf en een dier wiens poot in een klem is geraakt, en zoo van allerhande koddige voorstellingen meer zijn afgebeeld, alsmede door de straalkapellen, waar de frontalen boven elk raam zijn volgebeiteld met figuraal beeld werk, o.m. de Kerstcyclus en verschillende historische en anecdotische feiten uit de Bossche-Brabantsche geschiedenis tusschen 1356 en 1383. Op de lucht- boogstoelen prijken de ridderwachters in forsche en manhaftige houding. Populair is de „Erwtenman" die aan de noordzijde, rechts van de dwarspandafsluiting die de symboliek der H. Moeder Gods weergeeft, is aangebracht. Een ontevreden bouwmeester, of het Duhamel was of een ander, doet weinig ter zake, trapt een pot met erwten om. Hij geeft hiermede te kennen, dat de middagkost, die hem door zijn eega werd voorgezet, hem allerminst aanstaat. „Is dat eten voor een man „die vier groet duyten per dag verdienen kan," zou hij wit van woede gezegd hebben. De collega's hebben door dit tafereel een kleine ge beurtenis uit het dagelijksch leven zeer menschelijk weergegeven, hiermede willende zeggen, dat een mensch maar al te vaak door kleine minder aange name gebeurtenissen zich van de wijs laat brengen en zijn goed humeur verliest, en dat het niet ver standig is daaraan toe te geven. In dit eenvoudige tafereel schuilt dus een verstandige moraal. Het zuidelijk portaal van het dwarspand, waarvan de rijke beeldenversiering aan den Kerkpatroon, 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 109