drang hier op. Het begint met het geometrisch vlecht werk in het koor en het zuidelijk dwarspand. Het zet zich voort in de traceering in vlammenstijl met vischblaasmotieven in het langschip en het bereikt aan de Westzijde van het noordelijk dwarspand het hoogtepunt. De vloer der Kathedraal bestaat grootendeels uit fraai gebeeldhouwde grafzerken, die helaas door het drukke kerkbezoek veel te lijden hebben. Er is er onder die honderden één, die bijzondere aandacht vraagt. Die zerk ligt tegen de kolom met het gedraaide baldakijn aan den ingang van het hooge koor in den koor omgang. De zerk is verzierd met het wapen van den markies De Castellane, dat gedekt is door een gesloten kroon. Als grafschrift is op de zerk vermeld: ,,Dilectissimo infanti, lugentes parentes ubicumque sit requiescat". (De bedroefde ouders aan hun zeer geliefd kind, dat het ruste, waar het ook ligt.) Wat was het geval? De oprukkende troepen der Fransche republikeinen hadden in 1794 de émigrés genoodzaakt, meer naar het Noorden een veilige schuilplaats te zoeken. De markies De Castellane zag zich gedwongen, bij zijn vlucht naar het Noorden, zijn stervend kind te 's-Hertogenbosch achter te laten. Nadat de revolutie- storm was bedaard, wilde hij het graf van zijn kind met een zerk bedekken, maar niemand wist hem de plaats daarvan aan te wijzen, daar het kinderlijkje vermoedelijk in een algemeen graf of elders, door de troebelen der belegering door Pichegru in 1794, was terechtgekomen. De familie De Castellane heeft door een opschrift op de zerk deze treffende gebeur tenis willen doen vermelden. De overweldigende opzet van de buitenordonnantie der 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 108