Henegouwen) dat door de Engclsche troepen bezet was, ter hulp te komen. De Bossche krijgers, die den langsten weg hadden af te leggen, werden beschimpt, omdat zij met hun hulp zoo laat opdaagden. Dien smaad niet willende aan vaarden, stelden zij voor het eerst tot den aanval te mogen overgaan en voegden de daad bij het woord. Zevenhonderd Bossche krijgers, meest schutters van den Jongen Voetboog, vonden vóór de muren der veste den dood, maar de zevenhonderd anderen drongen de stad binnen en joegen de bezetting over hoop. Als buit brachten zij het St Victor-kroontje mee naar 's-Hertogenbosch, dat aan het gilde der smeden (zwaardvegers) zou ten deel zijn gevallen. In de kapel der Illustre Lieve Vrouwe Broederschap heeft het later een plaats gevonden en het heeft die fraaie om geving, waarin het wonderwel past wat verhouding en stijl betreft, nooit meer verlaten. De drie massale zeventiende-eeuwsche kroonluchters, in 1656 door Otto de Druyff gegoten, passen door statigen eenvoud en voornaamheid volkomen in de wijdsche ruimte. Door de hooge torenramen straalt in voortdurende afwisseling het onovertroffen koepellicht. Onder de koepelbalustrade markeeren en bekronen de symbolen der Evangelisten de vier hoeken der machtige koepel ruimte, die het hart van dezen tempel vormt, als trouwe wachters van Gods eeuwig woord. Daar gaat het vierkant van den koepel over in het achtkant van den koepeltoren. Merkwaardig doen de a jour bewerkte borstweringen der triforia aan, die van dit middelpunt uit gaan. Zeer sterk valt de steeds stijgende versierings- 87

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 107