meest gilde-altaren, geteld werden, die onderling in schoonheid om den voorrang wedijverden. Het beeld der Zoete Lieve Vrouw, dat uit de 13e eeuw dateert en steeds het middelpunt vormt van de vereerders der H. Moeder Gods, werd in 1629, na de inname der stad door Prins Frederik Hendrik, door de zorg van Jonkvrouw Anna van Hambroek via Antwerpen naar Brussel gebracht, waar het een plaats kreeg in de kerk van den H. Jacobus op den Kouden- berg, vanwaar het in 1853 door de volhardende werk zaamheid van Z. D. H. Mgr Johannes Zwijsen, Aarts bisschop van Utrecht en Bisschop van 's-Hertogen- bosch, onder groote geestdrift der geloovigen, werd teruggebracht. De vereering der H. Moeder van God is den Bossche naars ingeboren. Op den tweeden Zondag in de maand Juli wordt jaarlijks de groote Maria-processie gehouden, waaraan door duizenden wordt deel genomen en waarnaar tienduizenden van heinde en verre komen kijken. In de z.g. Hooge kapel, dat is de omstreeks 1492 voor rekening der Illustre Lieve Vrouwe Broederschap aan het noord-oosten onder leiding van Jan Heyns ge bouwde kapel, die de rijkste vormen der Gothiek in de schoonste harmonie vertoont, hangt een zeer bij zonder schoone luchter uit het begin der 15e eeuw. Deze koperen lichtkroon komt in de omgeving dezer kapel bijzonder goed tot haar recht en het heeft den schijn of zij voor deze plaats zou zijn ontworpen, het geen toch niet het geval is. Dit juweel van dinanderie munt uit door pracht van tint en gloed. In het midden onder den troonhemel staat St Victor, een der martelaars van het The- baansch legioen, in Romeinsche wapenrusting, de 85

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 105