rijke architectuur was ontworpen. De mooie trap gevels, alsook de achtergevel hebben nog hun oor spronkelijke 17e eeuwse architectuur behouden. Ook het zeer fraaie torentje moet worden vermeld. De schilderachtige oude voorgevel werd in 1889 bekleed met een „halfsteens" muurtje, en verbouwd in een karakterloze neo-grec-architectuur. De gelukkige ligging van het rentmeestershuis in verband met de straat getuigt weer hoe vroeger alles harmonieerde: materialen, architectuur, ligging en omgeving. Van onze 17e eeuwse Turnhoutse trapgevels, waar van vroeger de stad rijk voorzien was, bleef niet veel over. De schoonste bleef bewaard in de zijgevel van voormeld rentmeestershuis. Verder hebben we de herberg „De Beurs", achter het Stadhuis, het enige overgebleven oud trapgeveltje op de markt, maar dat zeer gehavend werd door een smakeloze cement- bepleistering, evenals de herberg „De Spiegel" in de Otterstraat N° 27, waarvan de topgevel dateert van 1618, De geschiedenis leert ons dat in 1678 talrijke woningen een eigen typische naam hadden. Wij leren er tevens de samenstelling van de stad uit in dit jaar. Op de markt bevonden zich in 1678 ongeveer 42 huizen, benevens het „Steentje", de vismijn, 4 water putten en sedert 1692 verscheidene lindebomen. De huizen droegen de namen: Den Helm (hoek Markt en Zegeplaats)Het Wa pen van Engeland, Den Toren, Het Roode Hert, Het witte Hert, De Rooden Leeuw (hoek Gasthuis straat en Markt), de drij Koningen, Den Zilveren 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 97