den rosse bos, Trees koek, Nelles stoef, Merte pinne- kens, de pieper, Merten brem, den tjoekker, Janne- ken dik. Ook Turnhout heeft zijn „goei borgerij": Frans gezind geworden sinds de Franse bezetting, en die terecht spreekt over de 19e eeuw als over „den goeien ouwen tijd". Dit was ook „hun" tijd. Hun glorie kwam vooral tot uiting in „1'Echo de la Cam- pine", „Société littéraire", „Société de musique", „Société Ste Cécile", en andere gesloten gezel schappen. De middenstand vormt een belangrijk deel van de bevolking: zeer nijverig en werkzaam, vindt zijn ge not in een kleinburgerlijke levenswijze. Het handel drijvende deel van de middenstand bestaat uit ervaren kooplui, ietwat beïnvloed door de kruide niersmentaliteit. Elke werkman en middenstander van Turnhout telt in zijn voorgeslacht een wever en een kantwerkster die 10 15 kinderen groot brach ten en huisden in een „poort" of een „rij", want in de 19e eeuw had men te Turnhout meer dan 100 poorten en tientallen rijen. Maar het is hoofd zakelijk de middenstand die in de laatste halve eeuw het uitzicht van de stad gewijzigd heeft, en thans het meest actieve deel van de bevolking vormt. Algemeen gezien is de Turnhoutenaar werkzaam, nijverig en ondernemend. Hij ziet slechts de directe noden, de noden van de dag, en dat heeft wel eens tot vergissingen aanleiding gegeven. Er is ook een Turnhouts spreekwoord dat zegt: ,,'n mens moet twee keren bouwen". De naijver en de zucht naar „iets anders" werkt bij hem prikkelend en onder nemend tussen geburen, beroeps- en standgenoten. 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 8