De Oude woningen van het Begijnhof De schoonste oude woningen van de stad bevinden zich op het Begijnhof. Verschillende dateren van omstreeks 1665, zodus van dezelfde tijd toen de kerk gebouwd werd. De gevelarchitectuur is in Vlaams- renaissance met een eigenaardig locaal karakter. De sobere baksteenarchitectuur in een vlakke gevel, met zware houten deur- en raamkozijnen, doen aan Hol landse invloed denken. Door hun eenvoudige gevel indeling, hun mooie verhoudingen, hun degelijke constructie, mogen zij onder de schoonste bouw werken van Turnhout worden gerangschikt. Wat is dan het geheim van die schoonheid? Is het omdat die woningen oud zijn dat onze eerbied en bewondering opgewekt worden? Neen! De ouder dom heeft ongetwijfeld een mooie patine gelegd op de bakstenen en de pannen. Maar 'het is de sobere en toch delicate architectuur die ons in spanning houdt. Zie de verhoudingen van muurvlakken, van vensters en deuren; het rustige evenwicht en de doorgedreven zakelijkheid. Bekijken we meer in detail de intelligente indeling der vensters, de eenvoudige constructie van de deuren, met de verticale brede planken. Er is geen gewilde rijkdom. Met blauwe en witte steen werd spaarzaam omgegaan; zelfs de raamdorpels zijn een voudig gemetselde rollagen. Een schoon gepatineerd pannendak, met de wit aan gestreken vorsten, doet het geheel „schilderachtig" voorkomen. „Architectuur" in zijn ware betekenis; economisch gegroeid; technisch eenvoudig en doel matig, ontworpen door mensen die geestelijk gaaf 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 76