(palende aan de gerechtszaal) is eveneens oorspron kelijk. Het biedt een grote gelijkenis met het plafond van de trouwzaal van het stadhuis (begin 18e eeuw). De gerechtszaal is een buitengewone ruimte. Een monumentale schoorsteenmantel, aangepaste bemeu beling, een decoratieve zoldering en de muurschil deringen van Karei Boom, met onderwerpen uit de gerechtelijke geschiedenis van Turnhout, maken van deze heerlijke zaal een juweeltje van Vlaamse barok. Verschillende plaatsen en gangen zijn versierd met schilderijen in bruikleen afgestaan door het Museum voor Schone Kunsten van Antwerpen. Op de zolderverdieping van de zware hoektoren vinden we nog de folterkamer in haar oorspronke lijke toestand (echter zonder de foltertuigen)met er omheen de enge gevangeniscellen Stadhuis De marktruimte wordt gebroken door het vroegere raadhuis of schepenhuis, dat ook de sporen draagt van een lange geschiedenis. Reeds in 1334 afgebrand, werd het nadien herbouwd. De kap brandde af in 1548. In 1716 verwoestte opnieuw een brand het gebouw en werd weder opgebouwd in de stijl van 66 Het beeldhouwwerk der restauratie werd uitgevoerd door den beeldhouwer Amorgasti (o.a. al het beeldhouwwerk in de gerechtszaal, de makelaar der grote inkompoort, de trappaal van de trap naar het Vredegerecht) en de Turnhoutse beeld houwer Napoleon Daems (o.a. de bas-reliefs boven de inkom poort, werd gemaakt naar een oud verbrokkeld model dat op de binnenkoer gevonden werd, de schoorsteen in de be raadslagingskamer en de stenen leeuwkens in de trapplaats naar het Vredegerecht en in de trapplaats naar de gerechts zaal).

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 64