heeft aan de rand van het kerkhof. Sinds 1801 is dit beeld in de kerk geplaatst. Ook vinden we achter het hoogkoor een borstbeeld van de H. Barbara van Walter Pompe. Onder het doksaal tegen de muren zien we twee prachtige beel den in lindehout van de H.H. Apollonia en Agatha. Het beeldhouwersgilde schonk in de 19e eeuw aan de kerk verschillende beelden die in de middenbeuk tegen de kolommen zijn geplaatst. Zij zijn alle van minderwaardig gehalte en het kerkinterieur zou er bij winnen indien zij elders werden ondergebracht. Hier en daar zijn nog enkele kleine, merkwaardige beeldjes verspreid. Ook in de sacristij vinden we enkele kleine meesterwerken van de beeldhouwkunst. De St Pieterskerk bezit ook enkele merkwaardige schilderstukken, o.a.: het drieluik achter het hoog koor. Het stelt de marteling voor van de H.H. Apol lonia en Agatha. Het is een kunstwerk waarvan de meester onbekend is. Op het luik links staan de Rederijkers afgebeeld en op het luik rechts het magistraat van Turnhout. Er zijn verder nog mees terwerken te zien van David Teniers de jongere, Erasmus Quellin, Sneyers en P. J. Verhaegen. Onder de gebrandschilderde glazen zijn slechts de twee grote in de kruisbeuk het vernoemen waard, die welke langs de zuidkant de zinnebeelden van het H. Sacrament uit het oude en het nieuwe Testament voorstellen en langs de noordzijde de 15 Mysteriën van de H. Rozenkrans. Zij werden in 1877 vervaar digd door het huis Levèque van Beauvais. De kerk beschikt verder nog over een prachtige reeks monstransen en ciboriën, uit de 17e eeuw, waarvan de kunstwaarde hoog aangeschreven staat. 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 56