biechtstoelen, naar het schijnt van de hand van beeldhouwer Bauerscheit II en die dagtekenen uit de 18e eeuw. Zij zijn versierd met zinnebeeldige figuren van 2.25 m. hoogte, die betrekking hebben op het sacrament van de biecht. Ook de twee por talen in de kruisbeuk zijn van dezelfde tijd en waar schijnlijk ook van dezelfde beeldhouwer. De doopkapel langs de achterzijde is afgesloten met een monumentale deur uit de 18e eeuw. De devotie kapel werd ingericht ter herinnering aan de 153 Turnhoutse gesneuvelde soldaten in de oorlog van 1914—18. In deze kapel staat ook het grafmonument van Pieter Denef, de stichter van de Latijnse school te Turnhout. De predikstoel, een copy van die van St Andries te Antwerpen, dagtekent uit het midden van de vorige eeuw en werd gemaakt door Peeters— Dievoort. Het monument geeft meer blijk van vir tuositeit dan van zuivere smaak en men kan hier slechts de grote vakkennis van de beeldhouwer be wonderen. Alhoewel de kruisweg in de twee zijbeuken uit dezelfde periode dagtekent als de predikstoel en door dezelfde beeldhouwer gemaakt werd, getuigt hij toch van meer eenvoud en goede smaak. Het witstenen beeldhouwwerk met de eiken muurbekle ding en de biechtstoelen vormen een harmonieus geheel. Achter het hoogkoor vinden we nog een merkwaar dig beeld uit de 14e of de 15e eeuw: een Ecce Homo, in de volksmond „O.L.H. van 't Steen" genoemd, doordat dit beeld gedurende eeuwen aan het in het begin van deze eeuw afgebroken „steentje" gestaan 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 55