de Otterstraat en de markt of op de hoek van de Gasthuisstraat en de markt2) Omzoomd door de ruimte van het oud kerkhof krijgt het monument zijn passend kader van groen door enkele mooie bomen. Vóór het einde van de 18e eeuw moet het kerkgebouw nog beter tot zijn recht gekomen zijn, toen de Noordergevel nog niet bemanteld was met een reeks lelijke gebouwen en weinig betekende woningen van de Victor van Hal straat. In de 13e eeuw werd de stoere vierkante toren met de achtkantige spil opgericht. De architectuur is van een landelijke eenvoud: slechts vorm of massa. Sporen van dichtgemetselde galmgaten en witte hoekstenen duiden aan dat de toren later is ver hoogd. Ook het koor dagtekent uit de 13e eeuw; het werd in 1484 omringd met een omgang waarin vijf kleine vijfhoekige kapellen uitgeven, die elk langs drie spitsbogige ramen verlicht zijn en door trapvormige steunmuren gescheiden worden, tussen grote ramen met driehoekige kap. De kruisbeuk wordt aan elk uiteinde verlicht door mooie grote spitsbogige ramen in hooggothiek. Het klein renaissancetorentje uit de 17e eeuw op de kruisbeuk versiert met zijn speelse vormen de sobere dakvlakken. In het begin der 18e eeuw werden de twee zijbeuken gebouwd, alsmede het magazijn palende aan de kruisbeuk. Deze architectuur volgens de smaak van de tijd heeft weinig waarde. Zelfs de tijd heeft deze vergroting niet volledig met het overige deel 52 2) De bakstenen werden ter plaatse gebakken met klei die in de Meirgoren gestoken werd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 50