INLEIDING De kleine stad Turnhout heeft geen monumenten die vernoemd worden in de architectuurgeschie denis. Met een rijk verleden, maar arm aan histo rische gebouwen, staat het stadje met zijn kleine eigenaardigheden eerder minderwaardig tegenover vele dorpen en gemeenten in de omgeving. Hoog straten, met een bevolkingscijfer van slechts een- tiende van dit van Turnhout, beschikt quantitatief en qualitatief over meer oude kunstschatten. Heren tals met 14.450 inwoners telt binnen zijn „wallen" een aantal kunsthistorische gebouwen van belang en Geel met zijn 21.950 inwoners kan op een rijk kunst patrimonium wijzen. Nochtans heeft Turnhout een bewogen geschiedenis achter zich. De grote lijn ervan loopt echter evenwijdig met deze van zoveel andere kleine provinciesteden, waarvan de wemelende achtergrond van voorspoed en ellende steeds dezelfde is. Nochtans, in elke gemeenschap die sinds eeuwen op een kleine plaats worstelt om haar bestaan, schuilt iets geheimzinnigs. Er gaat een aantrekkingskracht vanuit om dieper en dieper te peilen in eigen wezen en aard van haar leven en mensen. Dat peilen zal ons een klaren kijk en een juist beeld geven. Het gaat daarbij niet om kleine wetenswaardigheden uit het verleden op te diepen, nodeloos op te schroeven, zoals dit wel eens ge beurde. Sommigen zullen U zeggen hoeveel stuivers het Turnhouts magistraat voor een paar eeuwen heeft uitgegeven voor het dempen van een put, of zullen voor U de stamboom uitpluizen van een 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 4