eeuw te Turnhout haar intrede deed en in de 18e en de 19e eeuw bloeide. Dat kleine stadje van wevers en kantwerksters zou in de 20e eeuw uitgroeien tot een stad van papier schilders, boekdrukkers en kaartmakers. De vrijheids held Corbeels was de eerste die de papiernijverheid en de boekdrukkerij naar Turnhout bracht. Nadat hij gefusilleerd was, werd het bedrijf voortgezet door zijn weduwe en nadien door zijn leergast Brepols die in het Papenstraatje een kleine fabriek oprichtte voor alle drukwerk, doodsbeeldekens, affiches, kerk boeken, registers en „mannekensbladen". In 1815 werd begonnen met het marmeren en kleuren van papier en het drukken van speelkaarten. Zo ont stond de grootste drukkerij van de Kempen. In de 19e en de 20e eeuw zou de firma Brepols nog een belangrijke uitbreiding nemen, waarvan vooral het behangpapier en de boeken wereldgekend zouden worden. Nieuwe fabrieken van Mesmaekers, Biermans, Gle- nisson, Van Genechten, La Turnhoutoise, Belgica, Proost, Van Mierlo-Proost, Meses-Goris, zouden op reizen die eveneens hun boeken, gekleurd papier en speelkaarten over de hele wereld zouden verspreiden. In 1850 waren er ongeveer 250 werklieden in dit bedrijf werkzaam, en dit cijfer zou in 1940 aan groeien tot bij de 3000. Het was in het midden der vorige eeuw dat Turn hout uit zijn slaap werd gewekt en met de overige wereld in verbinding kwam, want: van 1846 tot 1863 werd de vaart gegraven; een spoorweg werd in 1855 aangelegd en de buurtspoorwegen naar Oostmalle, Mol en Merksplas in 1884; deze naar Geel en Pop- 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 24