In 1778 gaven het Kapittel en het Magistraat van onze stad toelating om een reeks huizen te bouwen aan de noorderkant van het kerkhof (in de Victor van Halstraat) rechtover „den Engel" (hoek van de Victor van Halstraat en de Patersstraat.) Nadien werd er een lelijke school gebouwd en gans de noor derkant van de St Pieterskerk werd aan het zicht onttrokken. Dit zegt meer, want dit voorbeeld werkte aanstekelijk en het Kasteel zou langs vier zijden worden ingebouwd. Belangrijke werken voor de bloei van de stad werden ondertussen stilgelegd. Zo was er reeds in 1745 be gonnen met de aanleg van de belangrijke verkeers weg Turnhout—Antwerpen en slechts 75 jaar nadien zou hij voltooid worden, en dan was het nog op aandringen van Napoleon, die in de weg Antwer pen—Oostmalle—Turnhout—'s Hertogenbosch een militair doel zag, dat de ontworpen werken hervat werden. Onze Wethouders werden beschuldigd dat zij „scheel" zagen, dat zij niets goeds konden verrichten, dat de ene flater na de andere werd begaan. Er werden hun niet minder dan 207 aantijgingen en verwijten toegestuurd. Misschien hadden de „tijk bazen" daar wel schuld aan, want er waren er in die tijd niet minder dan 239. In 1768 kwam het kasteel in handen van Juliaan de Pestre, een symbool van de tijdsgeest, die, na fortuin gemaakt te hebben met het leveren van oorlogs materiaal in de adelstand verheven werd en het tot graaf wist te brengen. Onze zwakke wethouders ver maakten zich met het uitlokken van politieke twisten en lagen onmiddellijk overhoop met de 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 19