Turnhout was vroeger een prachtig stadje. Om streeks de tijd dat een derde van de stad door een brand werd platgelegd (1686)werd door Lucas Vos- terman van Antwerpen een prachtige gravure ge maakt die een algemeen zicht geeft van de toen malige aanleg en bebouwing. Het kasteel was toen nog niet ingebouwd door de woningen van de Be gijnenstraat en de Warandestraat. Langs de achter zijde van de „burcht" lag de prachtige Warande, waarin nadien in de 19e eeuw, een hele reeks lelijke openbare gebouwen zijn opgericht. Ook de St Pieterskerk was toen langs de noordzijde niet „bemanteld" door een reeks woningen en ge bouwen van de Victor van Halstraat. Straten en ge bouwen vormden een mooi stadsbeeld waarin zich een schoon gemeenschapsleven kon ontwikkelen. Het was toen dat Turnhout met zijn 10.000 inwoners op zijn „schoonst" was, en dat het groen van bomen en plantsoen straten en gebouwen aan elkaar ver bond. Te midden van de stad lag de prachtige warande of het park met de schone fonteinen en beelden die Maria van Hongarije er in 1546 deed plaatsen. Die fonteinen werden gevoed met water dat op 4 km. van het Kasteel werd aangevoerd door onderaardse kanalen. De stadskern was bezaaid met bomen: lindebomen omheen de markt, op de Zege plaats, achter de kerk waar thans de Victor van Halstraat gelegen is, en aan de St Eeuwoudskapel, alle dingen die we verloren zijn, terwijl het bevol kingscijfer verdrievoudigde. Daareven is gezegd dat in 1686 een grote brand een deel van de stad in as heeft gelegd. Gans de Otter straat werd vernield en de brand sloeg zelfs over tot 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 17