gemeenschap die hoogtepunten kende van bloei en laagtepunten van verval. In het uiterlijk beeld van die stad, het lichaam van die gemeenschap, met straten, pleinen, torens, publieke gebouwen en woningen, heeft de geschiedenis tientallen littekens gegrift. Naar het schijnt was Turnhout in de 5e eeuw reeds een belangrijke gemeenschap, maar het is toch slechts van de 12e en de 13e eeuw dat de stad „ge schiedenis" krijgt en wij ons met zekerheid over bepaalde dingen kunnen uitspreken. Overblijfsels van Romaanse bouwkunst tot de 11e en 12e eeuw zijn er te Turnhout niet te vinden. Het enige romaanse bouwwerk van betekenis in de Kem pen overigens is het koor van de abdijkerk te Postel. Sommigen beweren dat „Vrankerijk", dat is de streek ten Noorden van de stad aan de St Eeuwouds kapel, het oudst bewoonde deel is van de streek, en in vroeger tijden het volkrijke deel van de stad was. Een oude overlevering zegt dat de St Eeuwouds- kapel i)te midden van „Vrankerijk" de oudste pa rochiekerk is van Turnhout. Er zou daar zelfs een kerkhof gelegen hebben. Het driehoekig pleintje vóór de kapel wordt door enkelen aangezien als het eerste dorpspleintje, in driehoekvorm aangelegd, volgens het systeem van de primitieve dorpsaanleg van onze voorouders. Het zijn slechts beweringen die op weinig steunen. Het staat echter vast dat rond de 10e eeuw de be staande Markt of de singel het belangrijkste centrum was van de stad, en dat daarbij dit centrum gelegen 14 Wordt ook wel eens Sint Theobalduskapel en in de volks mond Sint Eenwiskapel genoemd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 12