en koud aan, en een banaal torentje bekroont het dak. De binnenarchitectuur van de kerk echter is merkwaardig. Wij bewonderen de harmonieuze ver houdingen en de kleur van de bakstenen kolommen met de witstenen „speklagen", de kapitelen en de blauwstenen voetstukken, de gemetselde kruisgewel ven met de zware witstenen ribben. Dit interieur nochtans zou aan waarde winnen wanneer er een sobere muurschildering aangebracht werd. De be meubeling in neo-gothiek is zonder belang. Taeymans zou zijn laatste werk, de kerk van het H. Hart aan de westzijde van de stad, op de „Loech- tenberg", nog zelf ontwerpen, maar moest de leiding over de uitvoering, in het begin van deze eeuw, overlaten aan zijn zoon Jules. De ligging van het trouwens kleurloze gebouw is weinig interessant, en de banale streng-archeologische architectuur is van geringe betekenis, en de banale omgeving maakt het geval nog erger. Omstreeks 1905 ontwierp architect Jules Taeymans een stratenplan rond het kerkgebouw, maar het werd niet uitgevoerd. Door dit stratenplan zou rond het gebouw meer ruimte gebracht zijn, en omlijst door een boombeplanting zou het stellig aan impressie hebben gewonnen. Tot besluit dit: Taeymans was niet de cliché-architect, die, eenmaal een bouwtype aanvaard, zich gedurig herhaalde. Het is opvallend dat er te Turnhout geen twee wonin gen zijn, door hem gebouwd, die eenzelfde uitzicht hebben, buiten de twee naast elkaar gelegen wonin gen op de Merodelei N° 32 en N° 34. Van elke 131

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 129