HET WERK VAN PIETER JOZEF TAEYMANS We hebben thans ongeveer het voornaamste in overzicht genomen van hetgeen de 19e eeuw ons bracht. Het laatste gedeelte van de 19e eeuw hielden we afzonderlijk, omdat deze periode be heerst wordt door een vooraanstaand figuur uit de locale geschiedenis. In 1869 komt Pieter Jozef Taeymans zich te Turn hout vestigen als provinciaal architect voor het arrondissement Turnhout. Afkomstig van Antwer pen zal hij in 1870 in onze stad zijn eerste woning bouwen gelegen op de Merodelei N° 39. Het was een van de eerste woningen die toen op „Den Dijk" werden opgericht. De gevel heeft een streng klassiek uitzicht, en staat in een mooie verhouding tot de lei. In dit eerste werk laat deze acht en twintig jarige architect zien dat hij begaafd is met een fijn gevoel. In hetzelfde jaar bouwde P. J. Taeymans op de Markt N° 28, een woning met een smal geveltje in neo-grec, maar overladen in de details. In 1871 bouwde hij op de Merodelei N° 44 een ruime woning, thans bewoond door Docter Beynens. De gevel in neo-grec heeft goede verhoudingen maar de decoratie is iets overladen. Op ongeveer 4 km. ten Zuiden van de stad en op een paar honderd meter langs de westzijde van de verkeersweg Turnhout-Kasterlee, bouwde Taeymans in 1874 op de „Kapelseinde", in vervanging van een vroegere kapel, een nieuwe kerk in neo-romaans. Sinds 1855 werd in het gehucht Sevendonk een eigen parochie ingericht. De kerk heeft architectonisch 124

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 122