Er zijn in de Gasthuisstraat, de Herentalsstraat, de Patersstraat, de Otterstraat en de Begijnenstraat nog andere woningen die we niet vernoemd hebben en die gebouwd of verbouwd werden op het einde van de 18e en het begin van de 19e eeuw, omdat er later veranderingswerken werden uitgevoerd, veelal door het plaatsen van ontsierende winkelpuien. De openbare gebouwen uit die tijd zijn de volgende: In 1860 bouwden de E.P. Jezuïeten hun kerk in de Herentalsstraat volgens een ontwerp van provinciaal architect E. Gife in een streng classistische architec tuur. De gevel van de kerk geeft de indruk van een zware drukkende massa, doordat hij op de rooilijn gebouwd werd, in een smalle straat. De gevelarchi tectuur kan daardoor niet tot haar recht komen. De kerk is zowel binnen als buiten drukdoend-theatraal, en mist de religieuse atmosfeer. Een meer sobere binnenschildering zou het interieur iets kunnen ver beteren. In 1871 werd begonnen met de bouw van een nieuw gasthuis in de Warande achter het Kasteel. Langs de Warandestraat drie uitstekende vleugels: de apo theek, kerk en pastorij met daarachter het kloostei en de ziekenzalen. De neo-grec architectuur is weinig interessant. De prachtige hof langs de Warande straat met de enkele zeer schone bomen, is het enige bezienswaardige. Het St Petrus-godshuis, achter het gasthuis, is even eens van weinig betekenis. Het werd gesticht in 1856, het wezenhuis werd er nadien aangebouwd en in 1898 werden er woningen aan toegevoegd voor ge huwde ouderlingen. Enkele mooie oude bomen sieren het voorpleintje. 122

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 120