EVOLUTIE VAN HET STADSBEELD DOOR DE EEUWEN Turnhout, kleine provinciestad en hoofdstad van de Kempen, gelegen in 't noorden der Provincie Antwerpen, paalt aan de Nederlandse grens, ligt op ongeveer 40 km. van Antwerpen, Diest en Tilburg, heeft een oppervlakte van 5644 hectaren en wordt bewoond door ongeveer 7000 gezinnen. De stad ligt in een uitgestrekt vlak gebied zonder merkelijke hoogteverschillen. Ten noorden ongeveer 30 a 35 meter boven de zeespiegel daalt dit getal tot 22 meter aan de Aa, een gemiddeld verschil dus van 10 meter op een afstand van 10 km. De waterafvoer gebeurt in de Aa J) die achter de „Liereman" ont springt en in de Kleine Nethe uitmondt op de grens van Grobbendonk en Vorselaar. Te midden van een uitgestrekt wild Kempisch land, eertijds bedekt met bossen, heiden, vennen, en moerassen lag afgesloten van de wereld een rustig plekje, door enkele landbouwersgezinnen be woond 2)Dit plekje groeide uit tot een agglome ratie met daarrond nederzettingen die op hun beurt langzaam groeiden tot belangrijke landbouwagglo- meraties en later tot dorpen. Het plekje bracht het zelfs tot een stad. Dat gebeurde langzaam en nor maal zonder horten of stoten. Het was een levende 13 r) Omwille van zijn kronkelende, schilderachtige loop zegt de volksoverlevering dat de Aa door twee blinde ossen was ge ploegd. 2) De kadasternamen bewijzen zulks: Heizijde, Heihoef, de Meir, de Meirgoren, de Kelderse goren, Corsendonk, Seven- donk, Darisdonk, de Donk, Schoonbroek, enz.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 11