van de Engelse wijsgeer en architect Morris, het wetenschappelijk onderzoek van de nationale kunst van het verleden, werd men duidelijker bewust dat de classistische bouwstijl toch eigenlijk een plant van vreemde bodem was, en zijn vormen slechts een uit heems kleed. De karaktervolle bouwwerken van de middeleeuwen die men nog voor ogen had, waren zonder twijfel een veel typischer uiting van de Noordse volksaard, dan de voorname, doch vergelijkenderwijs inhouds- arme gebouwen van het neo-classicisme. Te Turnhout werden vanaf 1880 tot 1910 door vader en zonen Taeymans vele gebouwen opgericht in neo-gothiek en neo-Vlaams-renaissance. Vader Taeymans zal van 1885 tot het einde van zijn loop baan (1901) de geest huldigen van de neo-romantiek, de geest van Viollet-le-Duc in Frankrijk, Dr Cuypers in Nederland en Beyaert, Blomme gebroeders en meer anderen in ons land. Algemeen mogen we zeggen dat gans de 19e eeuw door er een zekere gebondenheid was. Alle schep pende arbeid scheen gedrukt alhoewel er een niet te ontkennen eenheid in het stadsbeeld bereikt werd. Vooraleer de gebouwen te vermelden door Pieter Jozef Taeymans te Turnhout opgericht, citeren we een reeks woningen en gebouwen in een klassieke 19e eeuwse architectuur die door hun eenvoud zich goed in een kleinstad hebben aangepast: Op de Markt N° 10 (M. Beynens), N° 29 (Baron de Four). Deze laatste woning werd rond 1850 ge bouwd, de rondbogige ramen op de verdieping hebben zich bij ons minder aangepast. Dezelfde rondbogige ramen op de verdieping (maar minder 118

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 116