wonen. Het zijn de prinsen Hohenzollern en de la Tour d'Auvergne. Tot en met het eerste kwart der achttiende eeuw blijft het Markiezenhof de verblijfplaats van de Bergse Heren en Vrouwen. Vooral de oostzijde van het gebouw moet herhaaldelijk verbouwd zijn en in het bijzonder het zuideinde ver raadt dit door een geheel andere stijl. De gevel die hier op de achterplaats uitziet is rond 1700, dus onder een de la Tour d'Auvergne verbouwd. Hij draagt klassieke kenmerkenhoge ramen, verdiepte vensterdammen en, onder de daklijst, overblijfselen van een Dorisch hoofdgestel. Tengevolge van de omwente ling van 1795 verdwenen de Markiezen, die tegen een rijke schadeloosstelling, hen toegekend door de Bataafse Republiek, afzagen van hun rechten op en hun domeinen in het Markiezaat. De Fransen hadden intussen het Mar kiezenhof in gebruik genomen als garnizoenshospitaal. Wanneer er echter in 1819 gebrek komt aan ruimte om het garnizoen van de vesting Bergen op Zoom te legeren komt het tot een ruil. Het Gouvernementshuis (thans in de volksmond het „Hospitaal" geheten), dat eigendom was van de stad, wordt door het stedelijk bestuur over gedragen aan het Rijk en de stad krijgt daartegenover het Markiezenhof in bezit op voorwaarde dat het ter beschikking zal worden gesteld voor het onderbrengen van het garnizoen. Men kan zich voorstellen, wat er na meer dan honderd j aar van het inwendige van dit voor malige paleis over is. In onze tijd, waarin de goede burgerlijke monumenten, die spreken van een grote traditie, steeds schaarser worden is het eigenlijk een nationale schande, dat het Markiezenhof nog kazerne is, vooral omdat het gebouw als zodanig onvoldoende moet beten. We geloven dat het hier alleen maar een kwestie is van het vinden van een goede openbare be- 87

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 95