geschaard. Het zuidelijk gedeelte geeft hij twee hoog- opgaande, op brede basis rustende, trapgevels met een vrij lage middenpartij, welke de verbinding vormt tus sen deze woonhuizen. Tegelijk camoufleert hij door die trapgevels iets van de twee vierkante, oudere traptorens. Het noordelijk deel met de hoofdingang met juist begrip recht tegenover een straat gebracht, zodat men er goed zicht op heeft hield hij iets lager, doch bouw de boven dit gedeelte een verdieping met combiessen, met daarachter een boven het gebouw uitstekende, acht kantige toren, waardoor het accent van het vooraanzicht wordt verlegd. Het geheel maakt door dit alles een even wichtige en schone indruk. Zelfs een open zijgevel ver waarloost Keldermans niet. Hij ontneemt deze zijn droog voorkomen door muurverdikkingen bij de schoorstenen, terwijl hij, dank zij het aanbrengen van een fraaie arkel, het oog een goed rustpunt weet te geven. Heel deze gevel is uitgevoerd voor een gebouw, dat aan die zijde vrij stond. Jammer genoeg is dat thans niet meer. Zo werd het Hof van de Heren van Bergen een bouwwerk, dat als voorbeeld van een laat-gothische herenhuizing in het stadsbeeld, onder de Nederlandse monumenten een zeer bijzondere plaats inneemt. Weids liggen de huizingen gegroepeerd rond de grote en kleine binnenplaats, waarlangs de toen open galerijen een zuidelijke en intiem deftige sfeer zullen hebben ge schapen. De strakke arduinen kolommen der open galerijen met de verbindende Tudorbogen, waarmee hij ook een an dere kleur in het geheel brengt, geven tegenover de langgerekte verticale lijn van de bovenbouw stellig een luchtig accent. Aan de west-, oost- en noordzijde schen ken de grote en kleine poortdoorgangen hem weer ver schillende mogelijkheden. Door een andere plaatsing 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 92