bevond zich wederom een grote tuin, welke een uitgang had langs het oude Drossaardhuis op de Vischmarkt (1526). Dit wat betreft de indeling zoals de achttiende eeuw die nog heeft gekend en we deze thans nog herkennen kun nen. Maar wat weten we van de bouwgeschiedenis. Eigenlijk niet veel. De gebruikte materialen wijzen er op dat de twee vierkante torens, die ten N. en ten Z. de derde binnenplaats afsluiten tot het oudste gedeelte van het hof behoren en moeten gebouwd zijn vóór 1385, sedert welk jaar voortdurend enkele, zij het dan schaarse gegevens voorkomen in de rekeningen. De vernieuwin gen aan het oude huis worden vrij ingrijpend na 1440, wanneer Jan II van Glymes het bestuur in handen neemt. Dan krijgt „mijns jonckeren lange huse" achter de keuken een nieuwe bekapping en metselt een der voornaamste stedelijke metselaars een grote muur achter de paardenstal en een nieuwe voorgevel. Ook van de bakkerij wordt de gevel vernieuwd en tevens worden enkele nieuwe ovens gemetseld. (In de vernieuwde voor gevel komt ook een nieuwe grote poort en de vensters worden zoveel mogelijk van nieuw glas voorzien. Wat de rentmeester in zijn verantwoording met de hier samengevatte gegevens precies bedoelt is slecht na te gaan. Waarschijnlijk betreft het de oorspronkelijke vorm van het lange middenstuk gelegen achter de noor delijke vierkante traptoren, welk onderdeel nog eindigt in de bakkerij. In de zuidelijke toren staat dan de wen teltrap, „voor de sale in mijns jonckeren hof", welke leidt naar het eigen vertrek van de Heer. Deze traptoren krijgt in 1441/42 nieuwe leien. Het jaar daarop werkt een meubelmaker aan de meubels van de zaal en ver vaardigt hij enkele sieraden voor het privévertrek van de Heer. Vorm en indeling moeten aan de zuidzijde wel 81 Bergen op Zoom 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 89