bevindt zich een zuilengalerij, welke is dichtgemet seld; daarboven zijn verschillende vertrekken; aan de oostzijde bevindt zich de voormalige kapel, de griffie en de leenkamer en een poort, waarmee men op het tweede plein kan komen; aan de zuidzijde bevindt zich de voor malige zaal van St Christoffel. Aan de westzijde is de grote ingangspoort met de portierswoning en enkele andere vertrekken. In de noord-westhoek van het plein stond de achtkantige hoge toren, die bij iedere verdie ping verbreedde en dus aan het boveneind aanmerkelijk zwaarder was dan beneden. Van deze toren is in 1708 de spits weggenomen en vervangen door een balustrade en in 1780 is het hele bovengedeelte tot de hoogte van de andere gebouwen wegens bouwvalligheid afgebroken. Op de tweede binnenplaats was de woning van de con- gierge, de brouwerij en de bakkerij, de koetshuizen en stallen voor paarden. Vooral de bakkerij is architecto nisch een merkwaardig geval: de smalle langgerekte ingang met trapgevel en de fraaie stenen trap leggen getuigenis af van smaak en vakmanschap. Het geheel van spanten en gebinten op de zolder levert een voor beeld hoe een middeleeuwer logisch een bekapping aanbracht. In de kelder van de bakkerij staat een mas saal stuk metselwerk, dat vóór dit gebouwtje werd opge trokken, de voet van een molen moet geweest zijn. De derde basse-cour is een rechthoekige plaats. Aan de westzijde is de colonnade dichtgemetseld. De overwelfde gang geeft toegang tot een toren, waarachter het z.g. Prinsen-kwartier is gelegen, zo genoemd, omdat dit afzonderlijk gebouw door een der prinsen de la Tour d'Auvergne is gebouwd. Het bevatte oorspronkelijk verschillende ruime zalen, kamers en kabinetten, die alle uitzicht gaven op een fraaie bloementuin, welke werd afgesloten door een ruime volière. Daarachter 80

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 86