Nieuwe Rotterdamse Courant te wapen. Invloedrijke raadsleden werden bestookt met talloze brieven. Een hunner kreeg van zijn neef Van der Ouderaa, een kunst schilder te Antwerpen, een wel gemotiveerd schrijven, dat sluit met de wens, „dat Bergen op Zoom de dwaas heid niet zal begaan, die enige jaren geleden de Ant werpse Gemeenteraad beging met de Blauwe Toren op te ruimen." Al dit tumult had ten gevolge, dat de afbraak opgehou den en tijd gewonnen werd. Het behoud van de poort werd echter verzekerd, toen de oudheidminnaar A. J. L. De Roock de 13e December 1885 tot burgemeester werd benoemd. Hij schreef Victor de Stuers, toen hij hem bedankte voor diens vroegere bemoeiingen voor het behoud der poort: „zolang ik burgemeester ben, durf ik er voor instaan, dat er geen schendende hand aan ge slagen wordt." Burgemeester de Roock heeft niet alleen woord gehouden, maar hij heeft tevens het besef weten aan te kweken, dat ook in de toekomst dit monument ongeschonden moest bewaard blijven, als de onwraak bare getuige van de aloude kracht en betekenis der Markiezenstad. De toren is nu een bezienswaardigheid en dient als Gemeente Museum. Het gebouw behoeft intussen dringend een algehele buiten restauratie. 2. HET MARKIEZENHOF Aan de oostzijde van de Steenbergsestraat bevindt zich het voormalige woonpaleis van de Heren en Markiezen van Bergen op Zoom. Het is eigenlijk een complex van gebouwen, overwegend in de Vlaams-Gothieke stijl opgetrokken. Deze gebouwen zijn gelegen rond drie open plaatsen, z.g. basses-cours. Op het eerste plein komt men door de grote poort over het Beursplein binnen. Aan de noordzijde daarvan 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 85