van gedaante, ieder met negen stelling- en vier werp- gaten. De muren zijn hier 1.07 m. dik. Als eigendom van de Markies werd de Lieve Vrouwe toren na 1795 in beslag genomen ten behoeve van de Bataafse Republiek. Bij besluit van de toenmalige Mi nister van Financiën werd de toren 22 April 1807 echter als gevangenis in eigendom afgestaan aan de stad Bergen op Zoom. Later werd het gebouw als tijdelijk huis van bewaring voor gevangenen ingericht en diende het tot 1931 tevens als woning voor een der agenten van politie. Meermalen bedreigd door storm, ernstig beschadigd door de ontploffing van het nabijgelegen kruitmagazijn Stoelemat op 29 Maart 1831 en een brand in de avond van 18 October 1838, liep de toren wel het grootste gevaar ten offer te vallen aan de wanbegrippen van de negentiende eeuwse mensen. De 21e October 1881 werd n.1. door een aantal inwoners van Bergen op Zoom en daaronder lieden die beter hadden kunnen en moeten weten, een request bij de Gemeenteraad ingediend. Van wege de drukke passage van vervoermiddelen door de poort, verzochten zij daarin de belemmering gevormd door de Gevangentoren uit de weg te ruimenZij achtten dit schijnbaar zeer verantwoord met het motief: ,,'t Is een oud gebouw, dat voor zijn doel reeds de nodige geschiktheid mist.Zonder enige kijk op de unieke wijze, waarop de toren de fraai gebogen en brede Lieve vrouwestraat afsluit, laten ze daarop volgen„waardoor bovendien veel zal worden toegebracht tot verfraaiing en verbetering der belendende straten." Gelukkig bleek het Ministerie van Binnenlandse Zaken klaar wakker. Minister Six deed onmiddellijk vragen, wat van de krantenberichten over sloping van de toren aan was. Ook Jhr Mr Victor de Stuers vloog in de 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 84