II. GEBOUWEN 1. DE LIEVE VROUWEPOORT OF GEVANGEN TOREN Over de stichting van deze stadspoort is geen geschre ven bewijs bekend. Uit de onderzoekingen van de toenmalige architect van monumentenzorg A. Mulder en jhr Victor de Stuers is echter gebleken, dat de twee zware torens aan de havenzijde uit de dertiende eeuw dateren. De poort behoort daarom volgens de Stuers, tot de merkwaardigste en best bewaarde overblijfselen der militaire architectuur in Nederland. Met een oude poort te Kampen is zij het enige poortgebouw van het type der poorten met twee zware ronde torens, waarvan er vroeger honderden in ons land werden aangetroffen, doch thans niet meer dan dit tweetal is aan te wijzen. Haar naam (vroeger „Onser Vrouwen poorte") heeft deze stadspoort ontleend aan de Mariakapel, welke eer tijds tegen de zuidzijde van de poort was gebouwd. Zij was reeds in de middeleeuwen gebruikt voor het opber gen en lijfelijk straffen van gevangenen en boosdoeners en kreeg in de volksmond ook de naam van „Gevangen toren". Middeleeuwse bronnen spreken van „de steen" of „de steenpoorte". Veel bijzonderheden uit de geschiedenis van de poort zijn niet bewaard gebleven. In 1422 werd ze voorzien van een klok. Uit het zeer belangrijke zogenaamde „pri vilege van de Sale" dat de stad in 1485 werd verleend blijkt dat de poort het eigendom was van de Heren van Bergen, die er de gevangenen lieten opbergen. Wanneer deze enkele keren kans zien uit te breken, krijgt de schout in 1492 opdracht de nodige voorzieningen te treffen. Inderdaad schijnt er een grote herstelling, te hebben plaats gehad. Bij de inwendige restauratie in 1932 is voor de oplettende beschouwer in de muren van 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 78