kamp Kijk-in-de-Pot. Men noemde dit kruitmagazijn poterne of sortie Stoelemat, omdat de overwelfde gang naar het „voorwerk" van die naam liep. In deze ruimte ontstond op genoemde dag even na twaalf uur een ont ploffing, waardoor het kruitmagazijn in de lucht vloog en dientengevolge onmiddellijk daarop nog een andere ontploffing plaats had. Dit kostte enkele tientallen doden onder de militairen en de burgers. Tengevolge van deze ontploffing werd een 500-tal huizen in de Bruinevis-, Rijkebuurt-, Lieve Vrouwe-, Moeregreb-, Potterstraat, aan de Z.Z. Haven en ook elders ernstig beschadigd. De tekeningen welke Mourot daarvan vervaardigde laten ons geen twijfel over, dat hiermee wederom een brok historisch stadsschoon verdween. Aan de andere zijde van de stad bij de Korenmarkt heeft de plattegrond van deze tijd een aanwinst, die ook nu nog te herkennen is n.1. de Meerse tuin. Na de Franse tijd werd een groot pand in de hoek van de Goudenbloemstraat als sociëteit van de meersche, d.w.z. de winkeliers, de middenstand der stad in gebruik geno men. In huis en tuin werden bals en zomerfeesten geor ganiseerd, waar het vooral in de mobilisatiejaren 1830 '39 zeer geanimeerd toeging. 5. DE ONTMANTELING 1867—1882 De vesting Bergen op Zoom is bij de wet van 16 Jan. 1867 als zodanig officieel opgeheven. Kort te voren was aan Frederik Willem van Gendt (geb. te Alkmaar 29 Juli 1831, overleden te Den Haag 6 December 1900) opgedragen het slopen der vestingen Bergen op Zoom, Venlo e.a. In Bergen op Zoom volbracht hij niet alleen deze op dracht, doch traceerde op de vrijgekomen gronden het 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 74