Vrijheidsboom werd op de Markt geplaatst. Bergen op Zoom behoorde echter tot een der laatste steden, die door de Fransen werden verlaten. Terwijl Noord-Neder land zijn Souvereine Vorst inhaalde, was Bergen op Zoom nog vrij krachtig bezet. Uit Antwerpen werden zelfs versterkingen gezonden, om deze stad zo lang mogelijk in handen te houden. In het voorjaar van 1814 begint de gezamenlijke aanval van Kozakken en Engel sen om Noord-Brabant te bevrijden. Voorgelicht door de latere generaal-maj oor der genie Jan Egbert van Gorkum, voerden de Engelsen onder Graham in de nacht van 8 op 9 Maart 1814 met grote dapperheid het goed overdacht plan uit de stad te nemen. Maar de Franse troepen waren waakzaam. Zowel de veteranen als de recruten streden urenlang in de straten van de stad. Zij behaalden de overwinning. Toen zij de Engel sen, die gevangen genomen waren in de Kerk hadden opgesloten, bleek hun aantal even groot als de gehele Franse bezetting. Enkele weken later volgde de defini tieve overgave van de vesting (23 April 1814). De ontploffing van het Kruitmagazijn „Stoelemat" Een der weinige straten, welke tot dusver minder te lijden had van oorlogsgeweld dan andere was de Lieve Vrouwestraat. Zij telde nog verschillende trapgevels, overigens echter droeg het merendeel een sterk acht- tiende-eeuws karakter. Tengevolge van de ontploffing van het kruitlaboratorium Stoelemat op 29 Maart 1831 werd vooral deze straat erg geschonden. Dit laborato rium was gelegen op een honderd pas ten zuidwesten van de Gevangen toren en bestond uit twee overwelfde vleugels met een overwelfde doorgang, die in de vestinggracht uitkwam en leidde naar het versterkte 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 73