De Schuilkerk Na de beeldenstorm van 1581 bezaten de Katholieken geen kerkgebouw meer. Waar zij hun godsdienstoefenin gen hielden is niet met zekerheid te zeggen. Er leeft een zekere traditie, dat o.a. op de hoeve „de Bal", waaraan de Balsebaan haar naam ontleent, dergelijke godsdienst oefeningen werden gehouden. Zeker is dat de Berge- naren veelvuldig in Halsteren kerkten. Hieraan kwam in 1648 ook een einde. Reeds in 1651 ging de bisschop van Antwerpen er toe over een Franciscaan tot pastoor te benoemen voor de parochie Bergen op Zoom. Zij gebruikten de brouwerij „de Raam" aan de Oostzijde van de Korenbeursstraat als schuilkerk en spoedig daarna blijkt de kerk gevestigd op de plaats van de huidige kazerne Korenmarkt. Dit gebouw heeft ook ernstig geleden bij de belegering van 1747, doch dank zij de collecte op bevel van de bisschop van Antwerpen in diens diocees gehouden, kon zij zeer goed worden opgeknapt. Vanwege de groei van het aantal gelovigen moest deze schuilkerk in 1789 zelfs worden uitgebreid en werd zij kort daarna voorzien van allerlei meubilair, afkomstig uit Antwerpse kloosters (biechtstoelen, communieban ken, preekstoel en beelden in Barokstijl). In 1829 werd overgegaan tot de bouw van een nieuwe R.K. Kerk op de Grote Markt in Waterstaatstijl. De Barokmeubelen van de schuilkerk hebben hierin weer een plaats ge vonden. De bevrijding in 1814 Nog enkele malen is de vesting aangevallen. In 1795 zijn de Fransen zonder slag of stoot binnengerukt en de 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 72