Militaire gebouwen Bij de wederopbouw kregen tevens verschillende mili taire gebouwen een gehele vernieuwing of een andere plaats. In 1764 werd overgegaan tot de bouw van een nieuw Arsenaal. De middendoorgang is aan beide zijden versierd door een hardstenen poortomlijsting van pi lasters met fronton. Hierin bevindt zich fraai beeld houwwerk: in het ene het wapen van de Republiek omringd door tot trofee gegroepeerde militaire vlaggen, trommels, kanonnen en geweren. Het andere fronton is op dezelfde wijze uitgevoerd zonder wapen. De sluit steen aan de Oostzijde is gedateerd 1764, die aan de Westkant 1764 met de naam B. I. de Roy div et invent. Voor tot de bouw van het Arsenaal kon worden overge gaan werd in 1763 de Houtpoort afgebroken. Sedert 1880 is dit gebouw infanteriekazerne. Ook het z.g. Hospitaal, dat van 1600 tot 1795 de woning was van de gouverneur der vesting, had ernstig geleden. Nadat de St Martenskapel was afgebroken werd deze ruimte in een voortuin herschapen. Daarop verrees in 1771 het nieuwe Gouvernementshuis. Architectonisch werd dit een mislukking. De Provoost-Geweldiger, die in de Geweldigerstraat zijn woning had, kreeg in 1783 zijn dienstwoning in de Potterstraat. Dit huis is architectonisch beter geslaagd. Vervolgens werd in 1785 overgegaan tot de bouw van de Blokstallen welke voor 600 paarden plaatsruimte moesten bieden. Het oude Rabauwhuis in de Rozemarijnstraat was in 1745 afgebrand. Op deze plaats verrees een laborato rium voor de aanmaak van munitie. De tuin werd blekerij. Bergen op Zoom 5 65

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 71