Löwenthal, 1747 Frankrijk is dan in oorlog met verschillende Europese staten, die door Nederland met geld en troepen gesteund worden. De Franse Koning eist, dat ons land onzijdig zal blijven, en als men dit weigert en de Franse Koning de verbondenen bij Lafeld heeft geslagen, slaat de Franse opperbevelhebber, graaf Löwenthal, de 12e Juli met zijn leger ter sterkte van 23.000 man, het beleg voor Bergen op Zoom. De stad is goed versterkt, heeft een garnizoen van 4400 man, terwijl in de linie buiten de stad nog een vliegend legertje ligt, zodat de totale getalsterkte der verdedigers binnen en buiten de muren wel 20.000 man is. Alleen er zit geen kracht in de ver dediging, vooral omdat de eigenlijke geestdrift man keert; ook ontbreekt de nodige samenwerking tussen de commandanten, die elkaar niet tijdig met troepen steunen. De bezetting denkt verder dat de stad onneem baar is en leeft zorgeloos; er worden geen krachtige uitvallen gedaan, zodat de vijand zijn schansen en batte rijen steeds dichterbij kan brengen. De gevolgen voor de stad daarvan zijn ontzettend; de toren van de Geer- trudiskerk en de kerk zelf worden in brand geschoten, daarvan zijn de gevolgen nu nog te zien; het gehele zuidelijke stadsdeel tussen Bosstraat en Hoogstraat ligt in puin. Na een beleg van enige maanden wordt in de vroege morgen van 16 September de stad op enige plaatsen bestormd, de bezetting is niet waakzaam en wordt verrast. Een gedeelte der troepen biedt heldhaf tige tegenstand, honderden sneuvelen; de Franse troe pen behalen de overwinning, een gedeelte van de bezet ting trekt al strijdende de Steenbergse poort uit en verenigt zich met de troepen uit de linie. De achterhoede onzer troepen verhindert een verdere achtervolging. De 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 66