Veel is er over deze linie geschreven en het is niet onwaarschijnlijk, dat de Directeur van Bommel bij het doen van zijn voorstellen door eigenbelang gedreven werd. Het schijnt dat hij veel land bezat tussen Moer- mont en Bergen, en dat hij met opzet de linie sterk naar het oosten gelegd heeft om zijn land binnen het veilige gebied te brengen, waardoor dit gedeelte van de linie door de vijand geënfileerd (in de lengte beschoten) kan worden. Ook de verdere stukken van de linie hebben weinig nut, daar achter de linie grote moerputten lig gen, die het de aanvaller vrijwel onmogelijk maken dit terrein te doorschrijden, ook zonder de aanleg van zulk een kostbare linie. Nog heden is deze linie van Pinsen tot Roovere intact. Van de gehele bevestiging der stad met haar bastions, ravelijnen en lunetten, haar grachten en zwaar bemuur- de bedekte weg is slechts het ravelijn „Op den Zoom" met de daarom gelegen gracht bewaard gebleven. Uit een oudheidkundig oogpunt is het jammer, dat dit eiland thans door een brug met de vaste wal verbonden is. Gelukkig zijn in de linkerflank de kanonkelder met de daarachter gelegen kazemat geheel bewaard gebleven, in de rechter flank de galerij voor het afgeven van het musketvuur met de verschillende kanalen, waardoor gevuurd kon worden." De enorme kosten aan de uitvoering van Coehoorns vestingplannen besteed, hebben in 1747 geen profijt opgeleverd omdat de troep niet van hetzelfde gehalte was als het materiële verdedigingsstelsel. 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 65