Frederik Hendrik ging men er in 1628 daarom toe over, drie forten te bouwen, waardoor in West-Brabant een Hollands bruggehoofd ontstond. Twee ervan zijn ge noemd naar leden van de Raad van State, Pompejus de Roovere en Ymondt van Suijlandt, heer van Moermont, het derde fort dankt zijn naam aan kolonel Pinsen. Door deze forten, aangelegd op de rand van het lage gebied, dat zich bevindt ten oosten van de lijn Bergen op ZoomSteenbergen, werd de driehoek tussen deze steden en Tholen beveiligd. Met de forten langs de Een dracht, Willemstad aan het Hollands Diep en de moe rassen van het „Laag", die kunstmatig geïnundeerd konden worden, zouden zij de vijand moeten beletten de stad Bergen op Zoom in het noorden aan te vallen. Tevens kreeg men daardoor de gelegenheid grote hoe veelheden troepen op het platteland ten noorden van Bergen op Zoom samen te trekken, wat later herhaalde malen is geschied. De vijand bleef het nu nog mogelijk, zich ten zuiden van de stad te nestelen en gebruik te maken van de hoogten die zich daar bevonden ten einde hierop geschut te plaatsen. Op bevel van de landsregering werden daarom die heuvels afgegraven. De nieuwe forten waren alle van het in die tijd gebrui kelijke type: een vierhoek met bastions, omgeven door brede natte grachten. Binnen het fort bevinden zich de barakken voor de soldaten en hun buskruitmagazijnen Het fort de Roovere is thans nog gemakkelijk in hei terrein terug te vinden. Hoog verheffen zich de zware aarden bastions uit de grachten, die thans in weilanden zijn herschapen. Van de voorgelegen werken is eveneens veel blijven bestaan. Zij zijn thans om hun natuurschoon ook nog een bezoek waard. Het fort Pinsen heeft voor een groot deel eveneens zijn vorm behouden, vooral het 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 60