TEN GELEIDE Tot nu mist Bergen op Zoom een goede samenvatting van zijn roemrijk verleden als koopstad en vesting. Naast een reeks belangrijke tijdschrift-artikelen over voorname onderwerpen, zag de laatste vijf en twintig jaar ook een enkel op zichzelf staand werk het licht, doch deze publicaties verhelderen slechts enkele aspecten van het verleden der stad. Er blijft dus nog veel te doen. Om dat zowel de ouderen als de jeugd geregeld vragen naar een verklaring van hetgeen zij zien en horen en ook tal loze vreemden meermalen meer bijzonderheden verlan gen te weten is een boekje, dat het verleden van Bergen op Zoom belicht, wel op zijn plaats. Bij het schrijven er van konden we ons niet tevreden stellen met het compile ren van artikelen van eigen en anderer hand. In navol ging van de methode gebruikt door sommige schrijvers van soortgelijke deeltjes der Heemschutserie zijn we uit gegaan van de plattegrond der stad en schetsten we zijn ontwikkeling met een korte historische verklaring daarvan. Dit noodzaakte, gezien het onvoldoende aan tal voorstudies, meermalen de bronnen grondig te bestuderen en dit leidde weer tot nieuwe of verbeterde inzichten. Zij, die met de geschiedenis der stad meer vertrouwd zijn, zullen dientengevolge in dit boekje verschillende nieuwe vondsten verwerkt vinden. Nu men niet vruchteloos wat meer belangstelling poogt te wekken voor de schoonheid van het eigen heem, hopen we, dat dit boekje vooral de rijpere jeugd in West- Brabant zal bewegen tot een nadere kennismaking met andere geschriften betreffende het verleden van Bergen op Zoom. Bergen op Zoom, 1 Februari 1948. De Schrijver.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 5