benodigdheden en proviand en de afvoer van alles wat overlast bezorgde mogelijk gebleven. Een der havens, waarmee Bergen op Zoom zeker in deze dagen nauw verkeer onderhield was Vere. Daar was Valerius ont vanger van de convooien en licenten. Deze dichter en zanger van Nederlands strijd tegen Spanje moet met een zekere spanning het beleg van Bergen op Zoom hebben gevolgd, waarover hem stellig talloze berichten van ooggetuigen zullen zijn ter ore gekomen. Het staat vast dat hij gedurende de maanden van de belegering niets produceerde, doch onmiddellijk na de aftocht van Spinola ontlaadt hij zijn spanning in het prachtig ge dicht „Merck toch hoe sterck", getoonzet op de melodie van een Engels soldatenlied, dat thans een der meest bekende Nederlandse vrijheidsliederen geworden is. Ter verdediging van de vesting, waren tijdens het beleg nog allerlei technische werken uitgevoerd om de vijand zo ver mogelijk van haar vitale punten af te houden. Niet alleen aan Kijk in de Pot, het hoornwerk aan de Bospoort en tussen deze en de Wouwpoort werden verbeteringen aangebracht, maar vooral ten Noorden van de stad in de richting van de Noordgeest en in de „Moerkens" werden ter bescherming van de haven zeer belangrijke hoornwerken met ravelijnen en retranche- menten opgeworpen, alles met behulp van watergrach ten. Het was duidelijk, dat van het behoud van de haven alles afhing bij de verdediging van Bergen op Zoom. Indien er geen goede samenwerking had bestaan tussen de verschillende bevelhebbers, en de troepen maar even verslapt waren in hun waakzaamheid, zou het lot der vesting bezegeld zijn. Het was derhalve noodzakelijk, juist voor het noordfront dusdanige voorzieningen te treffen, dat in de toekomst in dit opzicht geen onnodige risico's meer zouden gelopen worden. Op voorstel van 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 59