gedeeltelijk af, om er het oorspronkelijke deel mee te repareren. Klaarblijkelijk leefde men in de verwachting, dat het oorlogsgeweld niet meer zou terugkeren, doch hierin had men zich vergist. In 1621 werd de Tach tigjarige Oorlog hervat. Spinola, 1622 Spinola's eerste veldtocht in dat jaar naar Zeeuws- Vlaanderen was op een mislukking uitgelopen. Aange zien de Spaanse troepen door ziekte en andere omstan digheden in Vlaanderen werden vastgehouden, besloten de Staten-Generaal in het voorjaar van 1622 een verras sende tocht te laten houden in de Zuidelijke Nederlanden met geen ander doel dan dit land te brandschatten. Op 16 Mei vertrok dit legertje van ruiters en musketiers. Spoedig steeg in de zuidelijke Nederlanden een storm van verontwaardiging op over de „wapenfeiten" van deze lieden. Men smeekte Spinola hieraan ten spoedigste een einde te maken. Een der colonnes had gestaan onder de bevelen van de befaamde ruiterhoofdman Louis de Kethulle, heer van Rijhove, toen gouverneur van Ber gen, die met zijn ruiters tot voor de vestingwallen van Mechelen was gekomen. Het is begrijpelijk, dat Spinola besloot hiertegen op te treden. Een dergelijke actie strookte zelfs wonderlijk goed met zijn andere plan n.1. de vaart op de Schelde weer open te krijgen voor de zuidelijke gewesten. Daar voor was het echter noodzakelijk zich meester te maken van Bergen op Zoom en het fort Lillo. Van dit voor nemen was men in Bergen op Zoom niet onkundig en het stadsbestuur verzuimde niet hiervan te juister plaatse kennis te geven. Vooral omdat er zo weinig 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 55