deze vestingwerken meer aandacht besteed werd. Tegen het eind van 1597 verzamelde Albertus van Oostenrijk enkele duizenden manschappen te Turnhout. Ook over Calloo rukten er troepen op in de richting van Bergen op Zoom. In totaal deden een vierduizend man voetvolk met zes honderd ruiters een aanval op de stad. Zij wisten tot in de vest onder het ravelijn van de Bospoort door te dringen. Dank zij de waakzaamheid der schild wachten, werden de vijandelijke verkenners echter des nachts ontdekt. Hierop trok Albertus van Oostenrijk zijn troepen terug. Enkele jaren later, in 1602, ziet de Spanjaard kans bij verrassing door de Steenbergse poort de vesting binnen te dringen, maar de troepen onder bevel van de gouver neur Paulus Bakx, weten ook dit gevaar te bezweren. Nogmaals verschijnt de vijand in de nacht van 21 Aug. 1605, ter sterkte van 1400 man voor Bergen. Bij laag water gelukt het een deel dezer troepen het havenkwar tier te bezetten. Vóór zij de stad konden bereiken wer den ze echter tegengehouden door de troepen van de gouverneur tot de vloed opkwam. Toen moest de vijan delijke macht zich terugtrekken om de dood door ver drinking te ontgaan. Nauwelijks een maand later volgt wederom een aanval op de vesting. Door zijn spionnen was de gouverneur echter op de hoogte van de plannen van de vijand en hij beschikte tevens over de nodige troepen om de stad te verdedigen. Met vijfduizend man trokken de Spanjaar den ten aanval tegen de stad en aanvankelijk boekten zij enig succes, want enkele poorten werden veroverd. De beproefde verdediger, gouverneur Paulus Bakx, wist de vijand echter terug te drijven. Tot dusver waren de kosten van deze versterkingen grotendeels opgebracht geworden door de burgers van 49 Bergen op Zoom 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 53