De gebouwen en eigendommen van het Cellebroeders- klooster werden in 1597 toegewezen aan het Weeshuis. Oorlogen en belegeringen hadden het aantal wezen sterk doen toenemen. Een der eerste predikanten van Bergen op Zoom Jacobus Baselis heeft zich bevlijtigd voor hen een weeshuis in te richten. Nadat hij in heel Nederland hiervoor gelden had bijeengebracht kreeg deze stichting van prins Maurits in 1597 de gebouwen en eigendommen van het Cellebroedersklooster toege wezen. Meer dan een eeuw later werden deze gebouwen afgebroken en de wezen elders ondergebracht. Het Cellezustersconvent besloot de magistraat in 1606 maar af te doen breken. Dit besluit is stellig niet uitge voerd, want in 1613 krijgt de predikant van Woens- drecht, Ossendrecht en Putte dit klooster als woning in gebruik. Ook later is van afbraak niets gekomen, want 29 Januari 1650 wordt de kapel in gebruik genomen als Latijnse school. Ook de wereldlijke gebouwen waren in deze rumoerige jaren van bezetting en oorlog sterk aan slijtage onder hevig. Vandaar dat het stadsbestuur maar besluit (1589) het torentje van de Lakenhal, dat gevaar toonde om te vallen, tot het steenwerk te laten afbreken. Heel andere lotgevallen vertoonde het „St Margrieten klooster in het dal van Josaphat" aan de huidige Gewel- digerstraat. Bij gelegenheid van de Beeldenstorm van 1580 waren de 23 kloosterlingen verjaagd. Enkele weken later neemt de magistraat echter dit klooster onder zijn bijzondere bescherming, zodat de zusters het klooster weer konden bewonen. Veel nuttig effect schijnt dit niet te hebben opgeleverd. Wanneer het St Elisabeth- gasthuis buiten de Wouwpoort in 1582 op bevel van de militaire bevelhebber moet worden afgebroken, wordt het St Margrietenklooster voor hen ingericht als gast- 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 47