te verkopen. Twee jaar later bouwt de stad daar ter plaatse „Stadskorenwaag" (later Gemeentetekenschool, thans nieuw gebouw van Bureau Sociale Zaken). Afbraak is ook het lot van de St Jacobskapel aan het huidige St Catharinaplein, want in 1597 wordt gespro ken van het erf, waar deze kapel op heeft gestaan en waar dan ook twee ruiterstallen zijn opgericht. Van de Sint Pieterskapel op de Hoogstraat is men in 1596 van plan het torentje af te breken doch dit schijnt geen doorgang te hebben gevonden. De kapel bleef in ge bruik voor legering van soldaten, doch gaat in 1671 over in particulier bezit. Bij de eerste soldatenfurie van 15 Augustus 1580 was vooral het Minderbroedersklooster met kerk en al totaal uitgeplunderd en de bewoners waren op straat gezet. Een der eisen, die de hervormden kort daarna het stads bestuur stelden was, dat men hen de sleutels zou over reiken van dit klooster, om hun predikant daarin te laten wonen. In 1586 is het gebouw echter reeds zo'n ruïne, dat het stadsbestuur om nog wat van de materialen te redden, besluit, het gehele complex te doen afbreken en de mate rialen op te bergen. Alleen het achterste gedeelte, waar het pesthuis begon, zou men zo mogelijk laten staan. Reeds in Februari 1588 moet worden geconstateerd, dat er niets meer over is van kerk en klooster, zelfs de boomgaard is verwoest. Op het kerkhof spannen jaren later de drapeniers hun lakens op de ramen en bouwt men in 1605 het kruithuis Dumont. Alleen een oude vijver werd uitgediept om er vis te kweken. Slechts enkele grafzerken herinneren nu aan het feit, dat hier eenmaal een kerkhof was, het opslagterrein van de Genie in de Minderbroedersstraat, dat men er thans aan treft, zegt in zijn leegte niets meer. 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 46