3. DE STAD VAN BLAEU Reeds op het eerste gezicht biedt de kaart van Blaeu een heel ander aspect dan die van Jacob van Deventer. Vooral de uiterlijke aankleding van de plattegrond heeft een grondige wijziging ondergaan. In wezen gaat dit verschil nog dieper dan uiterlijk blijkt. De oorzaak hiervan hangt ten nauwste samen met de Hervorming, de opstand tegen Spanje en de krachten der natuur. Alle veranderingen in de plattegrond zijn even zoveel littekens van de vernieling en het leed uit een tijd van omwenteling en oorlog, waarin alle menselijke harts tochten zijn losgelaten Het begon onder Alva. De Raad van Beroerten had de laatste Markies schuldig bevonden aan majesteitsschen nis en dus zijn bezittingen verbeurd verklaard. Daarmee legde de ijzeren hertog de hand op een militair belang rijk punt, waarvoor de tegenpartij minstens evenveel belangstelling koesterde. We lezen immers van aanvallen die groepen Watergeuzen in 1572 doen op de noord westelijke hoek van Brabant en Bergen op Zoom. Daar om geeft Alva al spoedig aan een zijner genieofficieren Cesar Capuciniani opdracht om van de strategische punten Tholen (a/d Eendracht), Steenbergen (a/d Strie- ne) en Bergen op Zoom een vestingsdriehoek te maken. Dat werd het begin van graafwerken, waarvoor talloze bossen gerooid en heuvels in de omgeving zijn geslecht, alles ter wille van de verdediging. Het eikenbos dat van Deventer aan de zuidzijde van de stad tekent, is bij Blaeu verdwenen, in 1573 begonnen de soldaten het te vellen. Tien jaar later verdwijnt ook de fraaie lindelaan naar Borgvliet, die in 1536 met zoveel zorg was aan gelegd. 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 43