een eenheid in streven, zij het dan met een ander doel. Bergen wil uit economisch en nationaal belang de een heid der Nederlanden. Daarom is hij anti-Frans en pro- Engels. Als kampioen der gemengd nationaal-dynastieke staatkunde trekt hij zo de aandacht, dat vreemde gezan ten niet kunnen nalaten in hun rapporten er op te wij zen, dat Bergen vóór alles Bourgondiër is. Hij was daarmee de andere edelen van zijn tijd ver vooruit. Vandaar dat Karei V met de anderen gemakkelijk spel heeft en de Nederlanden kan doen opgaan in het samen stel van Staten dat het Rijk van Karei V heet. Zij zullen hun onafhankelijkheid pas herkrijgen door de opstand tegen de tyrannie juist door dat Rijk in het leven geroe pen. Tot de voormannen, die de grondslag gelegd heb ben voor de zelfstandigheid der Nederlanden behoort de kleinzoon van Jan III: Jan IV van Glymes, markies van Bergen op Zoom, 15501567, vriend van Oranje. Hij stierf in Spanje, nadat hij met Montigny aan Koning Philips II het smeekschrift der edelen had voorgelegd. De ballade door Anton van Duinkerken aan deze figuur gewijd, peilt zijn geestesgesteldheid wel ten volle. Jan IV heeft al het mogelijke gedaan om het economisch peil van zijn stad te handhaven. Dat is hem niet mogen gelukken. In November 1530 was zijn heerlijkheid ook getroffen door de vreselijke watersnood, welke de pol ders va.n West-Brabant en Zeeland tot Antwerpen toe deed verdrinken. Een groot deel van Zuid-Beveland (Reimerswaal) verdween in de golven. Deze ramp heeft er toe bijgedragen de vaargeulen naar zijn stad minder bruikbaar te maken. De Honte wordt dan voorgoed de hoofdverkeersader voor de handel te water. Met be paalde financiële maatregelen en de loop der geschie denis heeft dit de ondergang van Bergen op Zoom als koopstad bezegeld. 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 42