behandeling evenals de twee belangrijkste bouwwerken van de stad, het Markiezenhof en de Kerk. De werkzaamheden die het Markiezenhof de huidige vorm gaven begonnen in 1485 en eindigden in 1520. Aan de kerk werden in 1498 uitbreidingen ondernomen. Zo bereikte de stad rond 1530 haar grootste omvang. Pas na 1900 is het aantal inwoners groter geworden dan het in 1530 was (tienduizend). De inwendige stadsvorm bleef in grote lijnen dezelfde. De heren van Glymes Deze eindvorm heeft de stad bereikt onder de regering van Jan III van Glymes (14941532), die na Jan metten lippen mag gelden als de voornaamste heer van Bergen. Hij was niet alleen actief werkzaam ten bate van zijn stad, maar was ook één van de voornaamste raadslieden van Margaretha van Savoye, de landvoogdes der Nederlanden. Hij bewoog zich daarbij zowel op het gebied der binnen- als dat der buitenlandse politiek. Deze politiek had als uitgangspunt: het bevorderen van de belangen der Nederlanden, beter van Bourgondië, d.w.z. het geheel van gewesten, dat de Bourgondische hertogen onder hun bestuursmacht hadden weten te brengen. Niettegenstaande tegenwerking en bestrijding, blijft deze Glymes heel zijn leven op de bres staan voor een vriendschappelijke verhouding tussen Bourgondië en Engeland. Dit taaie volhouden vele jaren lang eist een rotsvaste overtuiging en een sterk en hoogstaand karakter. Hij moet ook over grote overredingskracht hebben beschikt en de kunst van verstandig overleg hebben verstaan want de koning (-keizer) Maximiliaan en de Landvoogdes vaardigden hem geregeld af naar moeilijke statenvergaderingen en lastige stadsbesturen om iets te bereiken. Dit vorstelijk vertrouwen bewijst 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 41