boven af tot en met de Zeezuiper beter is geregeld, brengt de Heer van Bergen Jan III van Glymes bij afzonderlijk privilege het havengebied tot de hoofden toe onder jurisdictie van de stad. Grote nieuwe poor ten verrijzen aan het havenkwartier, waarvan er een wordt genoemd naar de patroon van de schippers St Ni- colaas, de andere naar die van de reizigers St Jacob. De middelste krijgt de naam van Hampoort. De omvang van deze omwalling is ons nauwkeurig bekend. Van de runmolen bij de Lieve Vrouwepoort tot de Steenbergsepoort was de wallegracht lang 30 roeden, Van de Steenbergsepoort tot de Verloren Coslpoort 134 roeden, van Verloren Costpoort tot de Wouwsepoort 87 roeden, van de Wouwsepoort tot de Bospoort 137j/£ roeden, van de Bospoort tot de Lieve Vrouwepoort 136 roeden. Op de haven had de nieuwe vest aan de zuidzijde van de haven te beginnen aan „de Helle" tot de nieuwe poort toe een lengte van182 roeden. De vest aan de noordzijde van de haven tot de stads- of runmolen was145 roeden. Molens Wanneer we de plattegrond van Deventer nauwkeurig bekijken, dan zien we behalve de genoemde runmolen nog andere molens op de stadswallen staan, n.1. de Sant molen aan het einde van de Zuid-Molenstraat en de Bosmolen, doch de Noordmolen ontbreekt. Reeds Jan metten lippen had watermolens geplaatst in de Moervaart, waarschijnlijk een vóór de plaats waar dit watertje binnen de stadsmuren kwam en een vlak bij het Spui. Het schijnt dat die molens nadeel berok kenden aan de stad. Omdat de Heer het molenrecht 33 Bergen op Zoom 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 35