breken terwijl tuinen worden aangekocht om de straat achter het koor der kerk te verbreden. Met het zelfde doel gaat de stad over tot de aankoop van huizen en erven om de Koevoetstraat te maken of te verlengen, opdat de kanunniken voortaan uit het koor hun wonin gen aldaar gemakkelijk zouden kunnen bereiken. Hier door zou het Vrijthof (vredehof, kerkhof) zoals dit plein in de stukken ook te Bergen op Zoom heet groter worden. Uitbreiding ondervindt eveneens het aantal kloosters. Vrij geregeld wordt tussen 1400 en 1500 gesproken van „de nonnen op de Grebbe", waarmee een klooster van Grauwzusters wordt bedoeld gelegen in de huidige Geweldigerstraat binnen het oude centrum dus. Jan metten lippen en zijn gemalin Margaretha de Saint- Simon veranderen dit klooster in een voor zusters Fran ciscanessen, onder de naam van „Sinte Margriete int dal van Josaphat". Er wordt een kapel bijgebouwd en tevens ondergaat het klooster een aanmerkelijke uitbrei ding. Een overblijfsel van deze kapel stond ietwat ver geten te dromen in een verlaten straat van de oude stad tot oorlogsgeweld aan dit stukje middeleeuwen veel van haar schoonheid ontnam. Vlak daarbij verrees in 1464 een klooster van Minderbroeders-observanten. Naar hen heet deze straat nog Minderbroedersstraat. Steeds meer breidde de stad zich ook buiten de Lieve Vrouwe toren uit. Aan de haven verrijzen zoutziederijen en pottenbakkerijen, bedrijven te gevaarlijk voor de stadskom. Verschillende pakhuizen en allerlei woningen worden daar gebouwd. Zeer nauw in verband met de uitbreiding aan de Havenkant zullen we moeten zien de oprichting in 1469 van een nieuwe Mariakapel aan de havendijk, toegewijd aan „Ons lieve Vrouw opt Stex- ken" een speciale schippersdevotie. De kapel bij de 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 28