en de gemalin van de Oostenrijkse aartshertog Maxi- miliaan, velen in den lande een particularistische, ge westelijke politiek willen doen zegevieren, blijft Jan trouw aan de eenmaal als juist erkende pogingen tot centralisatie. Dan toont deze pronklievende edelman, met zijn voorliefde voor bonte sier en vrolijkheid in de grond een nuchter Brabander te zijn, die politiek voert op economische grondslag. Daarmee vestigt hij een familietraditie van anti-Franse en pro-Engelse gezind heid, omdat hij meent, dat alleen een vlotte handel en goede betrekkingen met het Engelse koninkrijk voor de Nederlanden aanbeveling verdienen. Buiten de practi- sche bewijzen voor deze opvatting zijn directe politieke uitingen of daden van hem onbekend, maar uit bepaalde opdrachten blijkt, dat hij met de knepen der grote diplo matie eveneens op de hoogte was. Dank zij zijn moed, zijn trouw en de gebrachte offers, weet Jan van de Bour gondische hertogen uitgebreide en voordelige privileges voor zijn stad los te maken, welke de heer geen wind eieren opleverden. De jaarmarktvoorrechten en de privileges van tolvrijdom bereiken hun grootste om vang. Dat trekt steeds meer kooplieden, dat brengt wel vaart en maakt in waarheid van Bergen een stad. De weerslag hiervan vinden we in de plattegrond terug. Verdere uitgroei Men krijgt oog voor nieuwe mogelijkheden. Nadat de Heer de moergronden onder Wouw, Huijbergen en Es- schen heeft verpacht, sluiten belanghebbenden zich aaneen en laten in 1429 de Moervaart (de latere Zoom) graven om de gestoken turf met vletten naar de stad te voeren. Dit bracht tevens een grote hoeveelheid helder water in de stad, wat niet zonder belang was voor de lakennijverheid, de brouwers enz. Het doorgraven van 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 26