adjectieven, doch slechts zelden iets uitvoerig over hem spreken. In de kronieken die werden geschreven over de hertogen Philips van Bourgondië, Karei de Stoute, Maria van Bourgondië en Maximilaan van Oostenrijk, was geen plaats om bijzonder veel aandacht te wijden aan één der vele grote heren. Rekeningen en charters moeten ons verder helpen. Uit deze spaarzame gegevens, deze onderbelichting, moet methodisch een beeld te voorschijn worden gebracht, dat meer impressionistisch dan naturalistisch is te noemen. Als edelman vertoont heer Jan vele eigenschappen, waarop de ridders van de twaalfde en dertiende eeuw zo trots waren en die we verheerlijkt vinden in de Franse ridderromans. Vóór alles is Jan dus krijgsman en een geducht strijder. Bij tournooien en spiegelge vechten vervult hij een aanvoerdersrol en hij neemt deel aan alle oorlogen van Philips van Bourgondië en Karei de Stoute. Dit adellijk krijgsmansleven bouwt uit zichzelf een eremoraal op: het gevoel van sterkte en moed kweekt bij deze ridders een zekere eerlijkheid en grootmoedigheid. Kameraadschap en discipline ontwik kelen standvastigheid en trouw. Standvastig en trouw in hoge mate is Jan zijn ge hele leven gebleven aan de Bourgondische hertogen, die hem daarvoor met vele gunsten hebben beloond. Die trouw eiste offers. Zijn vele zonen heeft Jan in de zelfde geest opgevoed en nauwelijks hebben ze de man nelijke leeftijd bereikt of we vinden hen met hun vader op het krijgstoneel, waar enkele hunner het leven laten voor de Bourgondische staatsidee. Er zit iets patriar chaals in, deze edelman met zijn zonen te zien uitrukken zodra de Bourgondische zaak moet verdedigd worden. Wanneer onder Maria, de dochter van Karei de Stoute 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 25