heid als in de moderne tijd, zij het dan niet in die onge breidelde vorm. De twee Bergen op Zoomse jaarmarkten staan bekend als Paasmarkt en Koudemarkt. De vrijdom van de Paas- markt neemt met Witte Donderdag een aanvang. Dat wil zeggen: van die dag beschikt de koopman over zes weken reis- en handelsvrijheid. Gedurende die tijd heeft hij gelegenheid naar de markt te trekken, daar te vertoe ven en weer huiswaarts te keren zonder in die periode kans te lopen aansprakelijk gesteld te worden voor enige schuld van zijn medepoorters, wat anders wel het geval was. Alleen voor ernstige eigen overtredingen kan hij gegrepen worden. Zijn de eerste twee weken, die we als reistijd moeten beschouwen, verstreken, dan houden de kooplieden met de aangevoerde waren drie toon- of kijkdagen in de hallen, huizen en kramen, welke hier voor beschikbaar zijn en verkopen zij nog niet. Eerst de volgende Maandag begint de verkoop, terwijl in de eerste helft van de daarop volgende week de betalingen geschieden. Daarna reizen ze af naar huis of naar een andere markt, waarbij ze wederom dezelfde vrijheid genieten als op hun heenreis. Op soortgelijke wijze ver loopt de Koudemarkt, die op 1 November een aanvang neemt. Zolang de Heer van Bergen dit voorrecht gaf, gold de vrijheid alleen voor zijn heerlijkheid, al bestond de mogelijkheid, dat hij daarbuiten de kooplieden gewa penderhand liet beschermen. Het was van grote bete kenis, dat de hertogin van Brabant in 1390 en later de Bourgondische hertogen dit privilege geregeld opnieuw bekrachtigden en uitbreidden, waardoor in steeds wijder kring van dit privilege kon genoten worden. De vooruitgang der stad werd ernstig gestuit door de grote brand, die haar 17 Mei 1397 teisterde, waarbij 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 23